Jak myć kotu zęby?
Koty domowe, tak jak i ludzie, powinny mieć czyszczone zęby codziennie. Jeśli to niemożliwe, należy robić to 2/3 razy w tygodniu. Higiena jamy ustnej zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego i uporczywym stanom zapalnym. Sprawdź, jak myć kotu zęby w prawidłowy sposób.
Choroby jamy ustnej są szczególnie powszechne u starszych kotów. Najczęściej zdarzają się zapalenie dziąseł, kamień nazębny, choroba periodontalna i resorpcja zębów. Zwierzę często cierpi w milczeniu – nie potrafi pokazać, że bolą go zęby. Zadbaj o higienę już u kociaka, aby pupil nie miał problemów w przyszłości.
Dlaczego trzeba myć zęby kotu?
Koty mają tendencję do kamienia nazębnego, który gromadzi się na zębach i powoduje poważne choroby – m.in. choroby serca, płuc i niewydolność nerek. W skrajnych wypadkach doprowadza również do wypadania zębów. Aby mu zapobiec, powinieneś wprowadzić do rutyny codzienne mycie zębów.
Tempo gromadzenia się kamienia nazębnego zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Wpływa na nie również dieta i sposób jedzenia. Zwierzęta domowe rzadziej żują i gryzą, a najczęściej po prostu połykają pokarm porcjami. Robią tak nawet z suchą karmą.
Jak przyzwyczaić kota do mycia zębów?
Naukę mycia zębów najlepiej zacząć jak najwcześniej, gdy zwierzę trafi do Twojego domu. Nieprawdą jest, że można tego nauczyć tylko kociaki – dorosłe koty również mogą polubić higienę jamy ustnej, jeśli dasz im czas, aby się do niej przyzwyczaiły.
Aby umyć kotu zęby, potrzebujesz pasty do zębów dla kotów i miękkiej szczoteczki. Wybierz smak, który Twój pupil lubi – uprzyjemnisz mu cały proces. Przygotuj również ulubione smaczki. Przydadzą się do nagradzania zwierzęcia po każdej próbie.
Zacznij od przyzwyczajenia kota do dotykania w okolicach jamy ustnej. Głaszcz pyszczek i wargi zwierzęcia suchą szczoteczką. Rób to w krótkich sesjach treningowych. Po czasie, gdy Twój pupil będzie spokojny i przyzwyczajony do tej czynności, możesz przejść do właściwego mycia zębów. Rób to bardzo delikatnie.
Jak myć kotu zęby?
Najpierw wyczyść zęby z przodu, a później sięgnij szczoteczką w głąb pyszczka. Pierwsze sesje powinny być krótkie, żeby zwierzę przyzwyczaiło się do nietypowej procedury. Stopniowo wydłużaj czas mycia, a po zakończonej pielęgnacji sowicie nagrodź pacjenta!
Jeśli odpowiednio nie przyzwyczaisz zwierzęcia, zamiast stać spokojnie, będzie ono uciekać już na sam widok szczoteczki do zębów. Dlatego nie obawiaj się nagradzać smaczkami po myciu zębów – sprawią one, że kot chętniej podda się kolejnym zabiegom.
Czym czyścić zęby kota?
W sklepach zoologicznych znajdziesz pasty do zębów kotów (np. ZymoDent, Orozyme lub Virbac) i szczoteczki. Sprawdzą się również te przeznaczone dla dzieci. W przypadku pupili, które nie przepadają za myciem zębów, możesz wykorzystać nakładki na palec lub chusteczki nasączone płynem czyszczącym, ściereczki ze zneutralizowanym cynkiem oraz spraye do higieny jamy ustnej kotów. Jako środki wspierające możesz wykorzystać również płyny lub proszki dodawane do wody oraz gryzaki dentystyczne.
Zawsze stosuj preparaty weterynaryjne. Ludzka pasta zawiera fluor, który jest szkodliwy dla zwierząt i prowadzi do zatrucia w przypadku połknięcia preparatu. Jej miętowy smak dodatkowo odstrasza koty i zniechęca do czyszczenia zębów.
Masz problemy z myciem zębów kota? Chcesz zobaczyć, jak zrobić to prawidłowo? Daj nam znać – pokażemy Ci, jak postępować z pupilem wziętym z fundacji.